Posjet učenika trećih razreda Županiji

Autor: Melita Krušelj, 28. 10. 2019.

Učenici trećeg razreda MŠ Klanjec u pratnji učiteljice Melite Krušelj i pedagoginje, gospođe Marije Jelinić zajedno s učenicima trećeg razreda OŠ Josipa Broza iz Kumrovca bili su 25.10.2019.godine na izvanučioničkoj nastavi. Najprije su posjetili Županijsku upravu u Krapini te razgovarali sa županom, gospodinom Željkom Kolarom i dožupanicom za društvene djelatnosti, gospođom Jasnom Petek. Nakon toga razgledali su Muzej krapinskih neandertalaca u Hušnjakovu. Nakon posjeta gradu Krapini, učenici i njihove pratiteljice uputili su se prema dvorcu Veliki Tabor.

Fotogaleriju pogledati ovdje.

U petak, 25. listopada 2019. godine naši su učenici posjetili Županijsku upravu u Magistratskoj 1 u Krapini gdje su ih dočekali župan Krapinsko-zagorske županije, gospodin Željko Kolar  i njegova zamjenica, gospođa Jasna Petek. Nakon ugodnog razgovora, učenici su postavili brojna pitanja županu, na koja je on strpljivo i iscrpno odgovarao.

Puni dojmova učenici su u pratnji svojih učiteljica krenuli prema Muzeju neandertalaca. Muzej krapinskih neandertalaca nalazi se na brežuljku  Hušnjakovu u Krapini, gdje je najpoznatije svjetsko nalazište neandertalskog čovjeka. Sam lokalitet zaštićen je kao prvi paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj. Učenici su najprije pogledali  prezentaciju kratkog filma o životu praljudi, a nakon toga su obišli muzej te doznali mnoge činjenice o postanku svijeta te izgledu i životu pračovjeka. Muzejski postav prikazuje kozmičku, kemijsku i biološku evoluciju s posebnim naglaskom na razvoj ljudske vrste i krapinskog neandertalca. Slijedi prijelaz preko leda u dio koji govori o duhovnom svijetu neandertalaca i njihovim navikama. Posljednji dio muzeja prikazuje brzi kulturni i tehnološki razvoj ljudskog roda.

Nakon razgleda muzejskog postava, učenici su prisustvovali interaktivno-edukativnoj radionici izrade prapovijesnih torbica iz prirodnih materijala. Izrađivali su torbice bez modernih pomagala pomoću drvene igle, kamene alatke i rafije, od umjetne kože i umjetnog krzna. Učenici su torbice ponijeli kućama.

Obogaćeni novim iskustvima koje smo stekli upoznavajući županijsko središte i njegove znamenitosti, uputili smo se prema srednjovjekovnom dvorcu Veliki Tabor .Veliki Tabor je utvrda na sjeverozapadu Hrvatskog zagorja, u blizini mjesta Desinić. Prvorazredni je spomenik nulte kategorije, jedan je od najočuvanijih srednjovjekovnih gradova u Hrvatskoj  i predstavnik fortifikacijske arhitekture kasnog srednjeg vijeka. Na ulazu u sam dvorac dočekao nas je kostimirani vodič – grof Fridrik Celjski. Proveo nas je dvorcem i na zanimljiv nam način, pričajući brojne priče i legende, dočarao duh srednovjekovlja na našim prostorima. Od grofa Fridrika saznali smo i da je dvor Veliki Tabor promijenio mnoge slavne gospodare: grofove Celjske (koji su ga najranije posjedovali), Matiju i Ivaniša Korvina, obitelj Rattkay  pa čak i poznatog hrvatskog i našeg klanječkog slikara Otona Ivekovića. Iako kažu da je tek samo legenda, sam grof Fridrik nam je vrlo realistično ispripovijedao priču o Veroniki Desinićkoj. Legenda o Veroniki Desinićkoj  je stoljećima stara legenda o strastvenoj, ali zabranjenoj ljubavi između mladog grofa Fridrika Celjskog, sina moćnog velikaša grofa Hermana II.Celjskog , i Veronike-siromašne djevojke iz obližnjeg Desinića. Također smo odgledali i lutkarsku predstavu naziva „Veronika Desinićka“.

Nakon odgledane predstave, uslijedio je ručak u  seoskom turizmu „Grešna Gorica“ koji se nalazi na susjednom brežuljku samog Velikog Tabora. Učenici su se međusobno družili i razgledali domaće i divlje životinje. Već pomalo umorni, ali sretni i prepuni pozitivnih dojmova, krenuli smo kući.