Održan je 8. sat povijesti iz Vukovara – Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.

Autor: Marijo Balašković, 21. 11. 2017.

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.  naša škola  se  ove godine uključila u videokonferencijski projekt Sat povijesti iz Vukovara koji je prije 8 godina pokrenula OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara. Koristeći CARNet-ovu tehničku potporu putem videokonferencije u sat povijesti ove je godine bilo uključeno 18 škola iz Republike Hrvatske. Ovogodišnja tema bila je „Učitelji u Domovinskom ratu – Učitelji uče primjerom“.

Sudionike projekta pozdravila je ravnateljica škole Lidija Miletić, viši savjetnik za nastavu povijesti Franjo Čičak te putem videa ministrica Blaženka Divjak.

Područje grada Klanjca nije bilo direktno pogođeno ratom no on se itekako osjećao dolaskom prognanika koji su mjesecima boravili na sporednom kolosijeku naše male željezničke postaje.

Školske godine 1991./92., koja je započela zračnim uzbunama i odlascima u skloništa, u našu školu stiglo je 40-tak učenika iz Borovog Naselja.

Dokumentarni film Petra Krelje iz 1993. godine "Na sporednom kolosijeku" svjedoči o sudbinama ljudi raspoređenih po odjeljcima vagona vlakova koji nikuda ne odlaze.

O dubini njihove nesreće i boli svjedoče i naši učitelji koji su, nakon što su završili sa svojim radom, u poslijepodnevnim satima odlazili na željezničku stanicu Klanjec i provodili tamo vrijeme u razgovoru s ljudima, što su sjedili na stepenicma vagona, pomažući im da ne izgube dostojanstvo te da sačuvaju nadu.

S ostalim sudionicima videokonferencije podijelili smo sjećanja naše učiteljice Barbare Bogović koja je, s ostalim učiteljicama, odlazila s učenicima - prognanicima rješavati zadatke koji su bili za domaću zadaću. Učenje u vagonima bilo je doista teško, zapravo nemoguće, ali djeca su se veselila svakom točno riješenom zadatku. Cilj tih zadaća bio je utjeha i druženje s djecom.

Neke obitelji su došle i otišle, a neke su ostale i godinu, dvije.

Tada je željezničkom prugom prometovao vlak iz Zagreba do Kumrovca i svi koji su se vozili tom prugom još i danas se sjećaju sjetnih lica odraslih i velikih tužnih očiju i ozbiljnih lica djece koja su prebrzo odrasla.

Jer njihova se igra sastojala od brojanja drvenih pragova, hodanja po tračnicama i bacanja kamenčića u Sutlu.

A onda su jednog dana vlakovi odvezeni, ali tuga je ostala u svakom sjećanju na te dane.

Tko zna gdje su danas te obitelji i učenici kojima je te školske godine 1991./92. vagon bio dom?

Za Sat povijesti tekst i prezentaciju pripremile su učiteljice Dragica Gajšak i Jadranka Husnjak.

Tekst u videokonferencji čitale su učenice Petra Slovenec i Lorena Filko, a tehnička potpora bio je učitelj Marijo Balašković.