Posjet Arheološkom muzeju, Planetariju i Muzejsko-memorijalnom centru Dražen Petrović

Autor: Melita Ulama, 23. 10. 2017.

Učenici 7. razreda MŠ Klanjec i PŠ Lučelnica dana 17. 10. 2017. u pratnji učiteljice Jadranke Husnjak i Marlene Filipas bili su na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu gdje su posjetili Arheološki muzej, Planetarij i Muzejsko-memorijalni centar Dražen Petrović. U okviru plana i programa povijesti, geografije i tjelesne kulture organizirana je nastava s ciljem ostvarivanja boljeg razumijevanja prapovijesnog razdoblja na hrvatskom povijesnom prostoru te proširivanja znanja o egipatskoj prošlosti, svemiru i Sunčevom sustavu. Učenici su se također upoznali sa sportskim i privatnim životom Dražena Petrovića te njegovim uspjesima i načinom na koji ih je postigao.

Učenici su se iz Klanjca uputili prema Zagrebu gdje smo prvo posjetili Arheološki muzej. U Arheološkom muzeju smo posjetili i promotrili Prapovijesnu zbirku kojom su učenici produbili spoznaje o vučedolskoj i keltskoj kulturi te kulturi Japoda na hrvatskom povijesnom prostoru (na temelju predmeta iz izvorne stvarnosti). Posjetili smo i Egipatsku zbirku u kojoj je najzanimljivija bila nedavno temeljito restaurirana egipatska mumija (čuva se u posebnoj prostoriji sa stalnom temperaturom, vlagom zraka i količinom svjetlosti). Uz nju je izložena Zagrebačka lanena knjiga, kojom je mumija bila obavijena, a predstavlja najduži sačuvani tekst etruščanskog jezika. (čuva se u posebnoj prostoriji sa stalnom temperaturom, vlagom zraka i količinom svjetlosti)

Zatim smo se pješke uputili do Muzejsko-memorijalnog centra Dražena Petrovića u kojem su se učenici, na temelju izložaka iz  života Dražena Petrovića, upoznali s „putem“ kojim je Dražen postao najbolji europski košarkaš 20. st. i prvi koji je primljen u NBA-ligu. Učenici su spoznali da je za takav uspjeh, osim talenta, potreban i jako veliki trud i želja za postignućem. Tko zna, možda bi i postao najbolji košarkaš na svijetu, da njegov mladi život nije prekinut u prometnoj nesreći.

I za kraj, posjetili smo Planetarij u sklopu Tehničkoga muzeja. U njemu smo saznali kako se zovu najuočljivije zvijezde koje vidimo na noćnom nebu, ali i gdje su smješteni Venera, Mars i Saturn. Saznali smo gdje su Velika kola, a gdje Sjevernjača te kako izgleda Mliječna staza.

Kući smo se vratili bogatiji novim spoznajama, znanjima i dojmovima.

Piše: Marlena Filipas