Klanječka škola obilježila 175 godina javnog školstva u Klanjcu

Autor: BARBARA Beronja Manojlović, 31. 10. 2016.

U petak 28. listopada 2016. u Klanjcu je zanimljivim kulturnim programom obilježena 175. godišnjica javnog klanječkog školstva. Program je započeo radionicama koje su se održale u Osnovnoj školi Antuna Mihanovića, a završio svečanom sjednicom u Gradskoj dvorani.

175. obljetnica javnog školstva u Klanjcu obilježena je zanimljivim programom u organizaciji klanječke osnovne škole, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Krapinsko–zagorske županije te uz potporu Grada Klanjca i Kulturnog centra Klanjec.

Program je trajao nekoliko sati i bio je podijeljen u četiri različita događanja. Počeo je u 16 sati radionicama na kojima su učenici nižih razreda u Osnovnoj školi Antuna Mihanovića Klanjec učili pisati krasopisom, okušali se u ručnom radu (vezenju križića) te, pod temom Bertuchovo slikovno carstvo, slikali i iz slikovnih predložaka izrađivali vlastite magnete. Radionice su izvedene u organizaciji Hrvatskog školskog muzeja, a podjednako su oduševile i djecu koja su u njima sudjelovala, i odrasle koji su ih imali priliku vidjeti. Ovom prilikom posjetitelji su u školi mogli vidjeti i izložbu starih zanata koju je pripremila učiteljica Marjeta Đurđek te koju su vrlo lijepo predstavile učenice Hana Slovenec i Tara Kramar.

U 17.30 blagoslovljena je i svečano podignuta zastava naše škole. Njezin se original čuva u Hrvatskom školskom muzeju, a poznat je kao najstarija sačuvana hrvatska školska zastava. Podigle su je učenice Sandra Sinković i Dora Vlašić. Čin je svečano popratio mladi tuheljski glazbenik Zlatko Ilijaš.

U 18 sati u Izložbenoj dvorani Gradske knjižnice "Antun Mihanović" svečano je otvorena dokumentarna izložba presjeka 175 godina javnog školstva u Klanjcu. Izložbu je otvorio krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, a predstavila ju je voditeljica Kulturnog centra Snježana Horvatin. Posjetitelje je glazbom na gitari pozdravio i klanječki učitelj Nikola Vranić. Izloženi predmeti, u najvećoj mjeri fotografije, oduševili su posjetitelje svjedočeći podjednako o dugoj i zanimljivoj povijesti obrazovno-odgojne i kulturne djelatnosti klanječke škole, kao i o važnosti koju škola, od samog utemeljenja, ima u životu žitelja grada Klanjca.

U 19 sati u Gradskoj je dvorani upriličena svečana sjednica na kojoj je predstavljena monografija "175 godina javnog školstva u Klanjcu". Tekstove monografije potpisuju klanječke učiteljice Jadranka Husnjak, Barbara Beronja Manojlović i Dragica Gajšak te Marina Krpan–Smiljanec, Vitomir Zamuda i Snježana Horvatin.

Program svečane sjednice potpisuje učiteljica Mira Petek koja je odlično režirane i uvjerljivo izvedene dramske prikaze školovanja krajem 19. i sredinom 20. stoljeća spretno spojila sa zvučnim zapisom (Filip Meštrović o razvoju Klanjca 50-ih godina 20. stoljeća), s dokumentarnim videomaterijalom (iz kulturnog života škole osamdesetih godina 20. stoljeća) te s prezentacijom koju je izradio Marijo Balašković, s govorima učiteljica koje su pisale monografiju te s dirljivim nastupom školskog zbora kojim je dirigirao učitelj Filip Meštrović (izvedene skladbe bile su 174 godine stara klanječka Đačka himna, Lijepa naša, Srečali smo mravlju, Vrapček se je ženil i Jalta, Jalta). Rekvizite za odličnu scenografiju školi je ovom prilikom ustupio Muzej "Staro selo" Kumrovec. Tehničku podršku osigurao je Marijo Balašković. Igor Siročić ozvučio je pozornicu, a Ilija Kranjčec brinuo se za rasvjetu.

Kao voditeljice kulturno-umjetničkog programa svečane sjednice iskazale su se naše učenice Petra Slovenec i Petra Harapin. U dramskim su prikazima sudjelovali učenici Dora Vlašić, Dalibor Petek, Lorena Domiter, Lorena Grahovar, Lorena Petek, Ana Vlašić, Hana Harapin, Petar Ivan Iveković, Karlo Domiter, Luka Petek, a u manjim su se predstavljačkim ili glumačkim ulogama istaknuli Lana Stanković, Lorena Filko, Patricija Štih, Korina Siročic, Petra Harapin, Sandra Sinković, Antonija Gašpar, Tamara Harcet, Karla Bartolović, Maja Bišćan i Petra Koleš. U zboru su sudjelovali i Nikolina Buhin, Manuela Petrišić, Karla Novak, Monika Haligonja, Ines Knezić, Ivana Hrbud, Luka Lovrek, Luka Trupec, Stjepana Babić, Sara Gajšak, Ivana Posavec i Gloria Pogačić. Inspicijent je bio učitelj Matija Makek.

U završnom dijelu sjednice gostima su se obratili ravnateljica Melita Ulama, ravnateljica Kulturnog centra Klanjec Snježana Horvatin, klanječki gradonačelnik Zlatko Brlek i župan Željko Kolar.

Hvala učenicima koji su svojim nastupom obogatili ovu svečanost. Hvala njihovim obiteljima što su zdušno sudjelovale u projektu sakupljanja dokumentarnog materijala, hvala svim pokroviteljima, svim prijateljima, svim učiteljima i djelatnicima škole!

U privitku se nalaze fotografije sa svečane sjednice. Fotografije sa ostalih događanja potražite na našim stranicama tijekom sljedećeg tjedna!

175g_Klanjec_0013.jpg (593.50 KB)
175g_Klanjec_0014.jpg (443.35 KB)