UČENICI NA MJUZIKLU "ZELENO BLAGO"

Autor: Melita Ulama, 17. 11. 2015.

U ponedjeljak 16. studenog učenici sedmih i osmih razreda posjetili su Koncertnu dvoranu u Krapini te pogledali izvedbu prvog mjuzikla o Hrvatskom zagorju pod nazivom „Zeleno blago“.

Tridesetak sudionika, svi rodom iz Zagorja, izmjenjivalo se na pozornici u pjevnim, plesnim i glumačkim točkama. Radnja mjuzikla temelji se na putovanju djeda i njegovih unuka Zagorjem. Djed unucima pripovijeda događaje koji su obilježili povijest Hrvatskog zagorja. Zaboravljene priče, drevne legende i ponos zagorskog seljaka slika su mjuzikla „Zeleno blago“. Tako im priča o Dragutinu Gorjanoviću Krambergeru i pronalasku krapinskog pračovjeka, legendu o Veroniki Desinićkoj, Matiji Gupcu i Seljačkoj buni, o Ljudevitu Gaju i njegovom doprinosu hrvatskom jeziku, a cijelu radnju prate izvedbe poznatih zagorskih pjesama u rock varijanti.

Misao vodilja cijelog mjuzikla ljubav je prema rodnom kraju, a „zeleno blago“ metafora je za prekrasne zagorske brege. Cilj mjuzikla je što bolje promovirati Krapinsko-zagorsku županiju, njezinu kulturu i povijesnu baštinu, a istovremeno na zabavan način približiti zagorsku tradiciju svim uzrastima.

Začetnik ideje mjuzikla je Sven Šams, a u scenariju su sudjelovale i Katarina Špoljar i Marijana Brcko. Autor glazbe i libreta je Tihomir Kožina,  glazbeni producent Igor Martinek, a redateljica i koreografkinja Tihana Strmečki.

Bogata scenografija i kostimografija dočarala je ljepotu našeg Zagorja i uz brojnu glumačku ekipu pokazala kako postoje talentirani ljudi u Zagorju koji mogu napraviti odlične projekte i na jedinstven način prezentirati svoj kraj.

Učenici, a i njihovi pratitelji, uživali su sat i pol vrsne glume te u izvrsnim pjevnim i plesnim točkama i složili se da je to bila najljepša predstava koju su do sada imali prilike gledati.