PREDSTAVNICI OŠ LAUDER HUGO KON IZ ZAGREBA 8. LIPNJA POSJETILI PODRUČNU ŠKOLU LUČELNICA

Autor: Melita Ulama, 18. 6. 2015.

Ova smo se školske godine, uz redovite nastavne sadržaje, bavili i velikom brojem vrlo uspješno realiziranih projekata. Svakako najdojmljiviji bili su projekti vezani uz toleranciju, a jedan od njih bio je i Projekt „Šafran“ u koji su se uključile učenice 8. razreda iz područnog odjela u Lučelnici.
To je aktivnost kojom se obilježava Međunarodni dan sjećanja na Holokaust  te kod učenika podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti.

Saznavši kako se učenici naše škole bave tim projektom, predstavnici privatne osnovne škole Lauder Hugo Kon iz Zagreba, čiji je osnivač Židovska vjerska zajednica BET ISRAEL, posjetili su područni odjel u Lučelnici.

U četvrtak 30. listopada 2014. ispred škole u Lučelnici učenice 8. razreda Renata Žitnik, Ivana Vlašić, Anamarija Premuž, Mateja Horvat i Mateja Harcet posadile su lukovice šafrana kojima školu opskrbljuje Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu (Holokaust Education Trust Irelad), a sade se u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece i tisuće druge djece koja su stradala u tom najstrašnijem zločinu protiv čovječanstva. Šafran cvate krajem siječnja i početkom veljače u doba kada se i obilježava Međunarodni dan sjećanja na Holokaust.

16. veljače 2015. procvali su naši šafrani, a mi smo bili ponosni što smo svojim skromnim sudjelovanjem doprinjeli obilježavanju sjećanja na Holokaust te time postali mala karika u lancu koja bi jednom mogla spriječiti buduće zločine protiv čovječnosti.

Saznavši kako se učenici naše škole bave tim projektom, predstavnici privatne osnovne škole Lauder Hugo Kon iz Zagreba, čiji je osnivač Židovska vjerska zajednica BET ISRAEL, posjetili su područni odjel u Lučelnici, a učenice koje su u projektu sudjelovale, održale su prezentaciju u kojoj su istaknule najvažnije dijelove projekta te sve akcije tijekom školske godine u kojima smo se upoznali koliko je važno imati sposobnost prihvaćanja i uvažavanja tuđeg mišljenja i postupaka, ali smo se upoznali i sa situacijama u kojima se krši ljudsko dostojanstvo i kada se čovjeku oduzima jedna od njegovih temeljnih potreba, a to je sloboda.

Nakon održane prezentacije učenici su gostima izveli prigodan program te time ozbiljnoj temi dali malo vedriji ton. Uz nekoliko recitacija gostiju se posebno dojmio mali zbor koji je izveo tradicionalnu pjesmu Lepe ti je Zagorje zelene te Bratec Martin na sedam jezika. Nakon toga je gošća, profesorica hebrejskog jezika Maja Cimeša Samokovlija, obećala da će poslati i tekst na hebrejskom jeziku kako bi ga pjevači naučili i uvrstili u pjesmu.

Na obostrano zadovoljstvo, zaključili smo da ovo nije kraj već početak jednog novog prijateljstva jer ćemo uzvratni susret upriličiti uskoro posjetom naših učenika i učitelja njihovoj školi u Zagrebu.

Mi smo se vratili svojim školskim obvezama, a gosti su svoj boravak nastavili razgledavanjem klanječkih znamenitosti u pratnji gradonačelnika Zlatka Brleka, predsjednice Turističke zajednice Snježane Horvatin,  ravnateljice Melite Ulama te učiteljice povijesti Jadranke Husnjak (koja je i najzaslužnija za provedbu Projekta „Šafran“).