IZLET UČENIKA 4.RAZREDA –PULA-NP BRIJUNI

Autor: Melita Ulama, 7. 6. 2015.

Učenici četvrtih  razreda naše škole bili su 29.5.2015. godine na izletu u primorskom kraju.

Posjetili su Pulu , najveći grad Istarske županije , najpoznatiji po svojim sačuvanim antičkim građevinama , od kojih je najpoznatiji amfiteatar . Arena potječe iz 1. stoljeća i jedan je od najbolje očuvanih amfiteatara iz antike . Učenici su doznali mnoge zanimljivosti o njegovoj gradnji , borbama gladijatora i ostalim zbivanjima koja su upriličena u tom zdanju. Potom su razgledali i izložbeni prostor gdje su vidjeli mnoge predmete kojima su se Rimljani služili u to doba . Nakon posjeta tom prekrasnom zdanju , učenici su se uputili u razgledavanje ostalih kulturno – povijesnih spomenika grada Pule . Tako su vidjeli Trijumfalni luk ,Slavoluk Sergijevaca ,Hram Rome i Augusta te Dvojna vrata , najstariji spomenik rimske arhitekture u Puli. Nakon razgledavanja Pule , učenici su krenuli u Fažanu. Nakon kraćeg odmora i organiziranog ručka , krenuli su brodicom prema otočju Brijuni . Obišli su  otok turističkim vlakićem i tom prilikom razgledali zoološki vrt i safari park. Učenici su osjetili pravi ugođaj netaknute prirode i uživali u brijunskom krajobrazu . Posebno su ih zadivile antilope , zebre , jeleni lopatari , ljame , slonovi , kao i istarsko govedo Boškarin te istarske ovce i magarci . Pri kraju razgledavanja učenici su razgledali crkvu sv. Germana iz 15. stoljeća u kojoj se danas nalazi izložba kopija glagoljačkih napisa i fresaka Istre i  Kvarnera . Učenici su bili zadivljeni ljepotom  višestoljetnog maslinovog stabla u čijoj su se sjeni odmarali i uživali u pogledu na cijelo otočje  koje je s pravom prozvano „rajem na Zemlji „ . Nakon povratka u Fažanu , djeca su uživala u kupanju . Umorni i puni nezaboravnih doživljaja uputili su se kućama prepričavajući prekrasna iskustva i saznanja koja su stekli posjetom ovom prelijepom dijelu naše domovine .

4.r4.jpg (623.55 KB)
4.r3.jpg (588.45 KB)