Učenici 4. razreda PŠ Lučelnica izradili su Vučedolsku golubicu od gline: Povezivanje s poviješću kroz umjetnost

Autor: Dejana Vorkapić, 14. 2. 2024.

U sklopu projekta „Prošlost moje domovine“, učenici četvrtoga razreda PŠ Lučelnica potaknuti su na jedinstvenu umjetničku avanturu - izradu Vučedolske golubice od gline. Ova aktivnost nije bila samo obična umjetnička radionica; bila je to prilika za učenike da se povežu s poviješću svog kraja i istraže kulturno nasljeđe koje ih okružuje.

Učiteljica Dejana Vorkapić tom je prigodom pozvala umjetnicu i keramičarku Nikolinu Artić kako bi ih upoznala s glinom i uvela u rad i proces stvaranja umjetničke skulpture. Time je potaknula učenike da istraže bogatu povijest Vučedolske kulture, koja je cvjetala na području današnje Hrvatske prije više od 4000 godina. Vučedolska golubica, simbol ove drevne kulture, postala je inspiracija za njihov umjetnički projekt. Kako bi se učenici pripremili za rad, učiteljica je koristila aktivnosti dramskih tehnika koje je naučila prilikom Erasmus edukacije u Beču (Drama Techniques: Developing Self-Expression, Communication and Social Skills for All Students).

Kroz interaktivna predavanja dr.sc. Nikole Cesarika učenici su naučili o Vučedolskoj kulturi, njezinim karakteristikama i važnosti u arheološkom kontekstu. Zatim su prešli na praktični dio projekta - izradu golubice od gline. Svaki učenik dobio je komad gline i pod vodstvom Nikoline Artić oblikovao je svoju interpretaciju Vučedolske golubice.

Proces izrade nije bio samo zabavan, već je također poticao suradnju, kreativnost i finu motoriku kod učenika. Razgovori o obliku, detaljima i značenju golubice potaknuli su ih na dublje promišljanje o kulturnom nasljeđu i umjetnosti. Golubice su nakon izrade bile u procesu sušenja više od mjesec dana, nakon čega su se na visokim temperaturama pekle u peći za glinu. Nakon pečenja, učenici su ih bojali.

Konačni rezultat bio je impresivan - niz unikatnih golubica koje su svaka na svoj način odražavale maštovitost i talent učenika. Ove male umjetničke kreacije postale su ponosni eksponati školske izložbe koja je otvorena za učenike, roditelje i lokalnu zajednicu.

Osim stvaranja ljepote, ovaj projekt imao je i edukativnu vrijednost. Učenici su se povezali s poviješću svog kraja na jedan novi i inspirativan način. Kroz umjetnost, oživjeli su drevnu kulturu i stvorili veze s prošlošću koja će ih nadahnjivati i u budućnosti.

Za učenike, ova aktivnost nije bila samo još jedan školski projekt; bila je to prilika da istraže, nauče i stvore nešto vrijedno i osobno. Kroz radost stvaranja i otkrivanja, postali su dio priče koja se proteže kroz tisućljeća, dok su njihove golubice od gline postale simbol njihove kreativnosti i povezanosti s kulturnim nasljeđem.

Više fotografija pogledajte u nastavku.

image_50442753.JPG (968.61 KB)
image_50409729.JPG (940.08 KB)