Čuvari prirode izradili svoj mali herbarij

Autor: Aleksandra Koleš, 11. 12. 2023.

Tijekom prvog polugodišta mali „Čuvari prirode“ PŠ Lučelnica bili su vrlo marljivi i aktivni. Ponedjeljkom na satu izvannastavne aktivnosti u pratnji učiteljice Aleksandre Koleš skupljali su biljke na livadi i u šumi kako bi izradili vlastiti herbarij.

Nazive nekih biljaka su prepoznali, a neke su identificirali pomoću aplikacije PlantNet.

Na teren su nosili male fascikle u koje su oprezno i uredno stavljali biljke koje su ubrali. Potom su biljke odnijeli u školu i umetali ih u novinski papir. Na te su biljke stavili mnogo teških enciklopedija koje im je dala naša školska knjižničarka Marica Lojen. Svakog su dana mijenjali novinski papir kako bi se biljke brže i kvalitetnije osušile.

Nakon sušenja biljaka, učenici su popunili etikete na kojima su naveli: naziv vrste, stanište, lokaciju, ime i prezime sakupljača biljke te datum skupljanja biljke.

Svaku su biljku lijepili na poseban bijeli papir te ispod nje stavili odgovarajuću etiketu. Potom su to stavili u uložne fascikle i uredili naslovnicu herbarija. Biljke su podijelili prema staništu, na livadne i šumske biljke.

Učenici su dosta radili i provodili vrijeme u prirodi.

Nakon izrade herbarija, učenici su se podijelili u tri skupine, izabrali jednu od biljaka koju su sakupili, istražili tu biljku na internetu i enciklopediji te izradili plakat. Kad su izradili plakat, prezentirali su ga ostalim skupinama.

Prilikom istraživačkog rada, naučili su o ljekovitosti pojedinih biljaka kao što su: kopriva, livadna kadulja i stolisnik.

Kako je izgledao cijeli proces, možete vidjeti na fotografijama u prilogu.