Šestaši na terenskoj nastavi u Podravini

Autor: BARBARA Beronja Manojlović, 3. 6. 2016.

Dana 24. svibnja 2016. godine učenici šestih razreda posjetili su Ludbreg, Koprivnicu i Đurđevac.

U pratnji svojih razrednica učenici su iz Klanjca krenuli u osam sati. Prvo im je odredište bio Ludbreg. Prema jednoj od legendi, po kojima je ovaj grad poznat, u Ludbregu se nalazi "središte svijeta". Ono je obilježeno na glavnom ludbreškom trgu. Osim „centra svijeta“ učenici su u ovom gradu razgledavali i barokni dvorac Batthyany, Zavjetnu kapelu Hrvatskog sabora i Svetište Predragocjene Krvi Kristove.

„Svidio mi se ludbreški „centar svijeta“. Riječ je o trgu s reprezentacijom odnosa Ludbrega i poznatih europskih gradova. Vodič nam je ispričao kako postoji legenda prema kojoj su ljudi nekad određivali centar svijeta tako da se šestar stavi u globus i napravi se oko te točke niz koncentričnih kružnica na kojima se nalaze njima tada važni gradovi, npr. Munchen, Rim, Koprivnica, Zagreb... i da su utvrdili da se središte tih kružnica nalazi upravo u Ludbregu. Slikali smo se na krugu sastavljenom od zlatnih pločica, po njima smo skakutali, iz jednog se grada u sekundi preselivši tako u drugi.“ (Lorena Filko)

U Koprivnici su učenici posjetili Muzej prehrane, a nakon slobodnog vremena u centru grada, otišli u posjet Podravci, našoj najvećoj i najpoznatijoj prehrambenoj kompaniji. Učenici su upoznati s radom i asortimanom koji Podravka trenutno ima na tržištu, mogli su slobodno pitati što ih zanima, a onda je posebno iznenađenje bio medvjedić Lino koji je svakom djetetu uručio prigodan poklon. Nakon Podravke uslijedio je posjet Hlebinama, kolijevci hrvatskog naivnog slikarstva. U Hlebinama su učenici razgledali Galeriju naivne umjetnosti, rodnu kuću Ivana Generalića te kuću u kojoj je živio i stvarao. Osim zbirke slika, crteža, grafika, brojnih predmeta i fotografija učenici su imali prilike doznati pregršt informacija o životu obitelji Generalić.

„U Podravci  mi se svidjela kratka prezentacija o radu jedne od naših najrazvijenih tvornica, tvornice koja je procvat doživjela na dječjoj hrani. Svidjeli su mi se i pokloni koje nam je uručio medvjedić Lino, Podravkina maskota.“ (Luka Trupec)

„Snažan dojam na mene ostavio je poznati slikar naive Ivan Generalić sa svojim prekrasnim slikama, bujnom maštom i dobrom dušom. Njegove slike krasile su detalji i nijanse šarenih boja, a bile su naslikane uljanim bojama na staklu. Kad bi barem bilo više ljudi poput njega, svijet bi bio šaren, nasmiješen i pun dobrote.“ (Antonija Gašpar)

„U staroj kući Ivana Generalića svidjelo mi se što smo se na trenutak vratili u prošlost.“ (Luka Brglez)

U Đurđevcu je posjećen Muzej grada Đurđevca u utvrdi Stari grad gdje su između ostalog učenici imali prilike od kustosice muzeja čuti Legendu o Picokima. Nakon razgleda utvrde uslijedio je kratki posjet Đurđevačkim peskima nastalim nanošenjem sedimenata s ledenjaka.

„Svidio mi se stari grad Đurđevac.  Bio sam oduševljen njegovom veličinom i legendom o picokima." (Nikola Zrnc)

„Đurđevački peski su me pomalo razočarali jer se „Hrvatska Sahara“ smanjila  i u nju danas stane jedva jedna školska grupa.“ (Mihael Filko)

Đurđevac je bio posljednja postaja ovogodišnjeg izleta šestaša. Učenici su se vratili kućama puni dojmova, bogatiji za jedan prekrasan doživljaj.

„Ovo je najljepši izlet za vrijeme moga osnovnog školovanja!" (Tamara Harcet)