Osmaši u Vukovaru

Autor: Marijo Balašković, 31. 5. 2016.

Učenici osmih razreda matične škole u Klanjcu i područne škole u Lučelnici, u pratnji razrednika i učiteljice povijesti, bili su 28. i 29. travnja 2016. u Vukovaru u sklopu projekta Posjet osmih razreda Vukovaru koji organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

U četvrtak 28. travnja, nakon predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar, učenici su razgledali novootvoreni Muzej Vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz.

Drugi dan, 29. travnja obišli su memorijalne lokalitete: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Masovnu grobnicu Ovčara, mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu /91., Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata.

Na kraju posjeta organizirana je Škola mira – predavanje i kviz znanja koji je za učenike sadržavao 20 pitanja o obrani Vukovara. Našu školuna kvizu znanja predstavljali su Marina Ratkajec i Marko Maček koji su bili vrlo uspješni jer su osvojili drugo mjesto te su dobili zahvalu za sudjelovanje u projektu.

Projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“ za učenike osmih razreda tijekom dvodnevnog boravka u Vukovaru uči o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Vukovar je postao simbol hrvatskog otpora nadmoćnijem neprijatelju, ali učeći  o vukovarskoj tragediji 1991. godine,  učenici  uče  o miru i toleranciji kako se takva tragedija nikad više ne bi ponovila.