Osnovali smo volonterski klub u školi

Autor: Marijo Balašković, 17. 6. 2015.

U našoj je školi osnovali smo  20. veljače 2015. godine volonterski klub.

Na osnivačkom skupu pristupnicu je potpisao 21 učenik, a drugi se dan još pridružilo šestero učenikatrećeg razreda iz područne škole jer nisu mogli biti na osnivanju.

Učenici su potpisavši prijave postali aktivni članovi kluba te će moći planiratii dogovarati humanitarne akcije koje se planiraju provoditi u našoj školi.

Pošto su mlađi od 15 godina, učenici su odnijeli na potpis suglasnosti svojim roditeljima, koje po Zakonu o volonterstvu trebaju potpisati, i tako im omogućili sudjelovanje u volonterskim akcijama.

Sudionicima osnivačkog skupa pročitan  je Etički  kodeks volontiranja, skup vrijednosti, načela i standarda kojima se volontera uključuje u aktivnosti za opću dobrobit.

Osnivanjem volonterskog kluba u školikod učenika se pobuđujezanimanje i osjećaj odgovornost i prema kulturnom identitetusvoga zavičaja.

Promoviranjem volonterstva razvija se svijest o važnosti građanskog djelovanja tepotiče učenike na suradnju s lokalnom zajednicom.

Do kraja ove školske godine proveli smo više akcija preko volonterskog kluba.

U petak, 13. ožujka 2015. u akciji koju je provodila Zagorska liga za borbu protiv raka naši su volonteri prodavali narcise.

Sudjelovali su: Glorija Pogačić, Patrick Hanc, Roko Lovrek, Sandra Sinković, Valent Josip Iveković, Karolina Ricijaš, Ema Lovrek, Matko Kramar, Petra Križančić, Silvio Balja. Učenici su sakupili 1.730,00 kn, a najuspješniji su bili Roko i Sandra koji su sakupili 401,00 kn.

Novac je predan predstavniku Lige.

U petak, 27. ožujka volonterke Lea Čižmek, Klara Seleš i Petra Slovenec posjetile su jednu našu sumještanku i odnijele joj namirnice potrebne za uskrsne dane.

Akciju smo najavili projektom Ima li u našoj zajednici siromašnih i odbačenih.

Volonterke Ema Lovrek i Karolina Ricijaš okušale su se prvi puta kao turistički vodiči 14. travnja 2015. kada su provele  kroz Klanjec i pokazale kulturne znamenitosti grupi učenika koji su sudjelovali na Županijskom natjecanju iz nogometa kojem je naša škola bila domaćin.

U srijedu, 20. svibnja 2015. godine prezentirali smo učenicima,  kroz naš poster, Projekt Škole za Afriku. U sklopu projekta skupljali smo novčana sredstva za djecu u Burkini Faso s ciljem da im se omogući obrazovanje.

Ovu školsku godinu zaokružit ćemo akcijom  razmjene udžbenika koja može financijski pomoći roditeljima prilikom nabave udžbenika za novu školsku godinu.