Kajkavska večer u PŠ Lučelnica

Autor: Marijo Balašković, 24. 2. 2015.

U Područnoj školi Lučelnica obilježili smo Međunarodni dan materinskog jezika. Učenici i učitelji Osnovne škole Antuna Mihanovića priredili su u petak, 20. veljače 2015. književno-glazbenu večer “Dragi naš kaj”.

U programu su učenici pjevali, čitali i recitirali na kajkavskom narječju. Čuli smo pjesme pjesnika Srečka Blažička, Velimira Cytila, Barbare Despot, Stanka Dominića, Stjepana Jakševca i Dragutina Ulame.

Učenici Kajkavske skupine recitirali su svoje pjesme nagrađene u Sv. Ivanu Zelina (Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva) i Klanjcu (Pjesnička nagrada „Antun Mihanović“ za domoljubnu poeziju).

Najviše radosti te večeri priredila je gošća pjesnikinja Vera Grgac, članica Hrvatsko zagorskog književnog društva koja nam je govorila „dragu zagorsku domaču rieč, na svom materinskom bistranjskom govoru“.

Sve nazočne uputila je da čuvaju taj „cekin“ – govor koji smo upili s majčinim mlijekom i koji treba što češće koristiti kako ga ne bismo prepustili zaboravu jer nestanak bilo kojeg jezika predstavlja gubitak i osiromašenje za cjelokupni ljudski um i znanje. Pritom svakako treba njegovati i hrvatski standardni jezik te učiti strane jezike jer tako doprinosimo očuvanju jezične raznolikosti.

Fotogaleriju možete pogledati klikom OVDJE.