Projekt: Prošlost moje domovine

Autor: Dejana Vorkapić, 17. 12. 2023.

14. prosinca 2023. godine održan je integrirani dan u sklopu projekta Prošlost moje domovine. Učenici 4. razreda PŠ Lučelnica uživali su u aktivnostima na satovima Prirode i društva i Likovne kulture. Aktivnosti su zajedno s njihovom učiteljicom provodili dr.sc. Nikola Cesarik, arheolog i umjetnica keramičarka Nikolina Artić. Nikola Cesarik ih je podsjetio na pojmove prošlost, sadašnjost i budućnost uz pomoć vremenske trake i vratio ih u daleku prošlost kada su Hrvati došli na geografske prostore svoje domovine. Na vrlo zanimljiv i prigodan način govorio je o prošlosti Hrvata kroz perspektivu arheologa. Upoznao ih je sa pojmom arheologija i objasnio čime se ova znanost bavi. Učenici su zajedno s njim istraživali razne predmete i zanimanja kojima su se bavili stanovnici ovog područja od 7. stoljeća, zatim u doba knezova i kraljeva u 10. stoljeću, u srednjem vijeku, u 19. stoljeću pa sve do 20. stoljeća. Učenici su pratili predavanje sa izuzetnim zanimanjem i radoznalošću, te postali motivirani da i sami počnu istraživati i tražiti razne ostatke ili predmete u svojoj okolini. Dobili su potpuniju sliku o prošlosti domovine koju su s učiteljicom obradili na nastavi. Na satovima Likovne kulture, Nikolina Artić upoznala ih je s glinom kao medijem za likovni izričaj. Objasnila im je na koji se način glina oblikuje i kako joj treba pristupiti. Glina je bila medij koji se koristio u prošlosti za izradu raznih posuda i umjetničkih djela. Jedno od najpoznatijih u Hrvatskoj je Vučedolska golubica ili jarebica još iz razdoblja od 2800.-2400. pr. Kr. a pronađena je 1938. godine na području Vučedola. Nikola je učenicima objasnio porijeklo Vučedolske golubice i govorio o detaljima koji su utisnuti u nju. Nikolina je pažljivo vodila učenike koji su postupno gradili svoje golubice od gline. Naučili su kako je glinu potrebno dobro umijesiti da ne bi u sebi sadržavala mjehuriće zraka. Naučili su da se ona suši ako se predugo mijesi, da treba oblikovati tanje slojeve kako bi se lakše osušila, jer kako bi se pekla na visokoj temperaturi, glina mora biti potpuno suha. Za konstrukciju tijela bile su potrebne čačkalice koje su nosile vrat, glavu i udove kako se ne bi odvojili od trupa. Učenici su s radošću sudjelovali u aktivnostima i poželjeli još jedno druženje, za koje se nadam da ćemo uspjeti organizirati. A do tada, naše golubice se suše za što je potrebno mjesec dana i kada budu suhe stavljaju se u peć za glinu na vrlo visoku temperaturu, nakon čega će biti izložene u našoj školi.

U nastavku pogledajte prezentaciju s fotografijama.