Kultura u pokretu s Nenom Lončar

Autor: MARICA LOJEN, 22. 12. 2021.

Vrlo popularna i nagrađivana  književnica Nena Lončar  posjetila je  našu školu 13.12.2021. Uz nju je bio njezin suprug Marijan Lončar, ilustrator.  Održani su književni susreti s učenicima 5. i 6. razreda u Matičnoj školi.

Nena Lončar ili Pepa Puh živi u Krapini, a iznenadila nas je s puno svojih knjiga koje je dugo i sramežljivo pisala. Kad se odvažila početi objavljivati stizale su književne nagrade kao potvrda za izbor bliskih i atraktivnih tema djeci, što se na književnom susretu odmah zamijetilo jer je interes učenika bio značajno velik. Učenici koji nisu uspjeli osvojiti knjigu rješavajući nagradni zadatak jedva čekaju posuditi naslove u školskoj knjižnici.

Nena Lončar autorica je sljedećih romana za djecu i mladež:

- Šest guba čarolija i jedan užas na kvadrat (prva objavljena knjiga 2014., s kojom je počeo njezin uspješan književni niz)

- Bio sam pas i opet sam (2015.)

- Usvojili smo djeda i baku (2016.)

- Bajka o šeširu koji je imao čovjeka (2017.)

- Sve o Evi (2017. nagrada Grigor Vitez)

- Konradova prodavaonica ptica (2018.)

- Grad na zrnu soli (2018.)

- Najhrabriji miš na svijetu (slikovnica)

- Ne grizi kost na kojoj možeš ostaviti zube

- Riba koja nije umjela plakati (slikovnica)

- Ma, šic! (roman)

Nagrade koje je dobila ili bila nominirana: "Zvonko 2014.", "Zvonko 2015.", "Grigor Vitez 2017." "Mali princ 2018.", ("Ovca u kutiji", "Best Book Design from all over the World" za 2017.)

Ilustrator Marijan Lončar zadivio nas je lakoćom kojom je crtao lik profesora Baltazara na školskoj ploči i pri listanju bogato ilustriranih slikovnica i romana koje je ilustrirao.

Gostovanje Nene Lončar i Marijana Lončara ostvareno je u suradnji sa Kulturnim centrom Klanjec,aktivnost iz Programa Kultura u pokretu u Godini čitanja radi samog poticanja čitanja i uživanja u pročitanom.

Marijan_Loncar.jpg (447.72 KB)
Nena_Loncar.jpg (385.14 KB)