Učenici osmih razreda obilježili Dan ljudskih prava

Autor: Marijo Balašković, 20. 12. 2021.

Dana 10. prosinca 1948. godine potpisana je Opća deklaracija UN-a o ljudskim pravima. Upravo se na taj datum svake godine obilježava Međunarodni dan ljudskih prava, prilikom čega se ističe kako svi ljudi ponajprije imaju pravo na život, slobodu i jednakost. U sklopu obilježavanja Dana ljudskih prava nastavili smo poučavati naše učenike o važnosti poticanja tolerancije, međusobnog uvažavanja, poštivanju različitosti, drugih i drugačijih.

Tako su se i učenici osmih razreda tijekom prosinca na dodatnoj nastavi iz Povijesti bavili temama vezanim uz ljudska prava. Obilježavanje Dana ljudskih prava povezali smo i s Projektom Šafran čiji su nositelji učenici 8. razreda PŠ Lučelnica te nedavnim predavanjem o Domovinskom ratu. Jedna aktivnost podrazumijevala je da se dio učenika zamisli u ulozi Židova u nacističkoj Njemačkoj, a dio u ulozi ranjenika iz vukovarske bolnice. Učenici su pokušali navesti sva prava koja su im bila prekršena odnosno uskraćena.  Dio prava svakog čovjeka učenici su prikazali i slikom odnosno crtežom, a u  sklopu posljednje aktivnosti pažnju smo  posvetili i dječjim pravima.  Razgovorom unutar, ali i diskusijom između skupina, učenici su pokušali pronaći rješenja za probleme s kojima se suočavaju djeca radnici u zemljama Trećeg svijeta. Rješenja koja su učenici ponudili bila su uistinu raznolika, od prikupljanja donacija do obraćanja raznim političarima i institucijama.