Klanječki Erasmus+ projekt predstavljen Krapinsko-zagorskoj županiji

Autor: Melita Ulama, 3. 1. 2020.

Nova je godina u školi započela radno. Klanječki smo Erasmus+ KA1 program predstavili našem Osnivaču.

Zamjenica Župana Krapinsko-zagorske županije za društvene djelatnosti, gđa Jasna Petek, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, gđa Mirjana Smičić Slovenec i gospodin Anđelko Ferek Jambrek primili su u petak, 3. siječnja 2020. Melitu Ulama, ravnateljicu škole, koja je prva sudjelovala na mobilnosti. Strukturirani tečaj „School leadership and management“ održao se od 21. do 27. rujna 2019. godine u The City of Bath, UK u organizaciji Merganser Consulting LTD.

Ravnateljica je usporedila engleski obrazovni sustav s hrvatskim te predstavila ideje koje se mogu primijeniti i u našim školama.  Davatelji usluga u Engleskoj odlično su organizirali planirane aktivnosti i unaprijed dogovorene sadržaje. Tijekom svog boravka upoznala je engleski obrazovni sustav, susrela se s nekoliko inspirativnih ravnatelja, posjetila osnovne i srednje škole, prisustvovala nastavi i planiranju nastavnog procesa, upoznala njihov sistem vrednovanje znanja učenika te vrednovanje i uspoređivanje uspješnosti škola. Iznenadila se što su, suprotno uvriježenom mišljenju, većina engleskih škola državne. Posebno zanimljivom ističe autonomiju i različitost škola i njihovih kurikuluma, način zapošljavanja učitelja i djelatnika škole, hijerarhiju učitelja te radno vrijeme. Dodane vrijednosti ove mobilnosti su upoznavanje engleske kulture i civilizacije i kulturno-povijesnih znamenitosti te usavršavanje engleskog jezika. Svoj boravak u Engleskoj ravnateljica je iskoristila i kako bi klanječku školu i Krapinsko-zagorsku županiju predstavila kolegama u Engleskoj i drugim sudionicima tečaja, kolegama iz europskih zemalja te uspostavila kontakte za buduće suradnje.

Ovakav način usavršavanja ima brojne prednosti, omogućava profesionalni i osobni rast odgojno-obrazovnih djelatnika, razmjenu iskustava i ideja, unaprjeđenje kvalitete škole i multikulturalnosti.

IMG-5d74e4f07966cb2392416ad140de5fe0-V.jpg (200.46 KB)
IMG-20190927-WA0001.jpg (112.56 KB)