Obilježeni Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Dragica Gajšak, 7. 10. 2017.

Slikovni rezultat za dani kruha

U četvrtak 5. listopada u našoj smo se školi prigodnom izložbom, kratkim programom te blagoslovom kruha pridružili mnogima koji ovoga mjeseca obilježavaju Dane kruha –dane zahvalnosti za plodove zemlje.

Nastava je taj dan bila prožeta razgovorom o hrani, kruhu i gladi u svijetu; raznim aktivnostima i igrama vezanim za ovaj dan. Osim toga, razni kruščići i peciva ispunjavali su svojim mirisom naše učionice za vrijeme nastave.

Zahvalni što i ove jeseni ubiremo bogatstvo plodova s naših njiva, vrtova i voćnjaka postavili smo izložbu plodova zemlje, kruha i različitih krušnih proizvoda u kojima se ogledao sav trud prabaka, baka, mama, ali i samih učenika jer su neki od njih kruh, koji su donijeli na izložbu, ispekli sami.

Svečanost blagoslova počela je i u matičnoj i u područnoj školi učeničkim programom – pjesmama i recitacijama posvećenim kruhu i svemu vezanome uz žitarice i pripremu te najvažnije namirnice. Zatim je blagoslov kruha i molitvu predvodio pater Josip Sedlar, a prije nego što su učenici krenuli blagovati doneseni i blagoslovljeni kruh, proglašen je i ovogodišnji pobjednik. Kao i uvijek, komisiji je od mnoštva izloženog i maštovito ispečenog i ukrašenog kruha bilo teško izdvojiti pobjednika. U Klanjcu je to kukuruzni kruh koji je donio (i vlastoručno ispekao uz bakine savjete i  pomoć) učenik 8. razreda Dario Somek. Ispečen je od kukuruza uzgojenog i mljevenog kod kuće pa se takvim izborom želi naglasiti i vrijednost čuvanja tradicionalnog uzgoja žitarica. Posebno je pohvaljen i kruh koji su donijele učenice Tijana i Elena Vlaisavljević jer je ispečen u obliku snopa pšenice pa je na izložbi plijenio poglede.

U Lučelnici je pobjedu odnio kruh Lane Kajbe ispečen od ječma također uzgojenog i mljevenog kod kuće.

Kao i svake godine, učenici s radošću blaguju i dijele svoj kruh, a posebno valja istaknuti da je dio učenika odvojio svoje vrijeme poslije nastave kako bi s vjeroučiteljicom Ružom Ivanko otišli do svojih starijih sugrađana te im odnijeli kruh i s njima proveli neko vrijeme u razgovoru.

Prve slike pogledajte ovdje.