Izložba „Zastave“ akademske kiparice Ane Mušćet u Galeriji Antuna Augustinčića povodom Međunarodnog dana mira

Autor: Dragica Gajšak, 7. 10. 2017.

Učenica 8. razreda Anamarija Kvaternik o tome piše:

„Dana 21. rujna 2017. učenici 8.razreda OŠ Antuna Mihanovića u pratnji učiteljice Dragice Gajšak okupili su se u 11. 30 u Galeriji Antuna Augustinčića na izložbi „Zastave“ autorice Ane Mušćet. Tamo su ih, kao i ostale posjetitelje, dočekali voditelj Galerije Božidar Pejković, novinari koji su snimali ovaj događaj povodom Međunarodnog dana mira te kiparica Ana Mušćet. „

A učenica Hana Slovenec nastavlja:

„Ana Mušćet rođena je 1981. g. u Metkoviću. Završila je Umjetničku školu u Dubrovniku. Nakon toga je 2010. magistrirala na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kroatistiku i rusistiku, a 2016. kiparstvo Na Akademiji likovnih umjetnosti. Dobitnica je nekoliko stipendija za izvrsnost, dvije Dekanove nagrade za uspješnost u radu te posebne Rektorove nagrade za grupni projekt Adventski kalendar. Sudjelovala je u nekoliko skupnih, a ovo joj je peta samostalna izložba.

Posebnost ove izložbe je u tome što je autorica vlastoručno ispisala prvi svezak posljednjeg romana Miroslava Krleže „Zastave“ na uske flizelinske trake koje je prethodno izrezala pomoću rezača papira. Od njih  je istkala šest zastava dugačkih tri metra. Zastave Ane Mušćet osvojile su glavnu nagradu na 25. slavonskom bienallu te postale dijelom fundusa Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku. Motivacija za izradu zastava bila je smrt njezinog profesora koji joj je bio podrška i inspiracija. Autor romana „Zastave“ Miroslav Krleža (1893. - 1981.), bio je hrvatski književnik i enciklopedist, po mnogima i najveći hrvatski pisac 20. stoljeća. Pisao je romane, poeziju, eseje, putopise…“

Patricija Brlek komentira izložbu:

„Izložba mi se svidjela; bila sam ugodno iznenađena vidjevši zastave vlastoručno ispisane tekstom prve knjige Krležinih „Zastava“, a i zadivljena silnim trudom koji je kroatistica i kiparica Ana Mušćet uložila u njihovu izradu.“