Saskia Alexandra Živković na LiDraNu 2015.

Autor: Melita Ulama, 28. 3. 2015.

Državna smotra LiDraNo ove se godine održala u Šibeniku od 23. do 25. ožujka, a na njoj je sudjelovalo tristotinjak literata, glumaca, recitatora i novinara sa svojim mentorima. Našu je školu predstavljao, između trideset pomno odabranih i od svih članova državnog povjerenstva visoko ocijenjenih radova, literarni rad Saskije Alexandre Živković. Čestitamo!

Što je LiDraNo?

LiDraNo je državna smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva osnovnih i srednjih škola koje se održava svake godine. Svi radovi najprije prolaze školsku razinu, zatim prosudbeno povjerenstvo na županijskoj razini odabire i predlaže radove državnom povjerenstvu.

Zadaće smotre LiDraNo su razvijati i poticati učeničko literarno, novinarsko i dramsko-scensko stvaralaštvo, promicati  učeničko pisano i govorno izražavanje na hrvatskom standardnom jeziku i dijalektima te otkrivati, pratiti i poticati učenike posebnih sklonosti, sposobnosti i kreativnosti.

Na županijsku razinu poslani su literarni radovi troje učenika naše škole: „Svijet iza ogledala“ učenice 8.razreda iz Lučelnice Mateje Horvat, „Sjedim na žalu i promatram more“ učenika 8.razreda iz Klanjca Valenta Josipa Ivekovića te „Tolerancija“ učenice 7.razreda iz Klanjca Saskije Alexandre Živković.

Mentorica je učenicima učiteljica hrvatskog jezika Dragica Gajšak.

Između 189  literarnih radova koji su sa županijskih razina stigli na procjenu državnom povjerenstvu  (u kojem su između ostalih i eminentni hrvatski pisci Zoran Ferić, Dubravko Jelačić Bužimski i Enes Kišević) izabrano je jednoglasnom odlukom  njih trideset.

Između tih trideset pomno odabranih i od svih članova državnog povjerenstva visoko ocijenjenih radova našao se i literarni rad Saskije Alexandre Živković „Tolerancija“.

Državna smotra za osnovne škole ove se godine održala u Šibeniku od 23. do 25. ožujka, a na njoj je sudjelovalo tristotinjak literata, glumaca, recitatora i novinara sa svojim mentorima. Tri su dana sudjelovali u druženju, izvođenju i prezentiranju svojih radova te na okruglim stolovima u razgovoru s prosudbenim povjerenstvima. Na okruglom stolu za učenike literate i njihove mentore Enes Kišević izrazio je svoje divljenje što je Saskia odabrala tako intimnu i tešku temu i što je uopće smogla hrabrosti pisati o svojoj sestri koja boluje od cerebralne paralize.

Svi su radovi objavljeni u Zborniku koji su učenici i mentori dobili na poklon zajedno sa zahvalnicom za sudjelovanje na Hrvatskoj smotri LiDraNo 2015.