NAŠI UČENICI NA FESTIVALU "IVAN KUKULJEVIĆ SAKCINSKI" U VARAŽDINSKIM TOPLICAMA

Autor: Dragica Gajšak, 14. 4. 2024.

„Još ne zna veča strana naroda našega kakova je to višnja slast i milina svojim prirodjenim materinskim jezikom govoriti moči i smeti…“

Ivan Kukuljević Sakcinski

U Varaždinskim Toplicama ponovo je odjekivao „dragi, domaći i najslajšejši naš kaj“. U petak 12. travnja 2024. održan je Festival „Ivan Kukuljević Sakcinski“ u sklopu kojeg je i 4. Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“.

Ovaj Festival organiziraju Europski talent Hrvatska - Centri izvrsnosti Varaždinske županije i Centar izvrsnosti za hrvatski jezik – osnovne škole s ciljem poticanja mladih na pjesničko stvaralaštvo i razvijanja svijesti o važnosti očuvanja i njegovanja zavičajnog govora, kajkavskog narječja, kulturne baštine, tradicije, a time i vlastitog kulturnog identiteta.

Ove su godine na Natječaj pristigle 173 pjesme iz kajkavskog govornog područja, a u Zbornik su uvrštene 44. Među njima se nalaze i dvije pjesme naših učenika: „Potok“ učenice 6. razreda iz Lučelnice Lorene Kračić Harapin te „Zagorski veter“ učenika 5. razreda iz Klanjca Davida Bogovića. Dio pjesama učenici su recitirali na samoj Smotri, a jedna od njih bila je i Lorena.

Članovi Stručnog prosudbenog povjerenstva na kraju programa dali su svoj osvrt na Smotru te dodijelili nagrade i zahvalnice učenicima i voditeljima.

U nastavku pročitajte pjesme naših učenika, a fotografije pogledajte ovdje.

Potok

Potok furt teče.

Oko jenga je trstina.

Veter puše,

A Francek i Đurđa se skrivača igraju.

Vidli su v dračju kaču

I odmah pobegli dmof.

Mater im je rekla da nejdeju več tam.

Bili su v strahu pa su posluhnuli.

A potok delj teče

Oko jenga je trstina

Veter puše,

A male kače se v dračju igraju.

Lorena Kračić Harapin

Zagorski veter

Fticama se perje kostreši

Pa furt sediju na preši.

Saki put kad veter potpuhne,

Maslačkove glave otpuhne.

Ja se vetra ne bojim,

Skočim tam, skočim sim.

Oblečem toplu vestu

I prejdem se z vetrom igrati na cestu.

David Bogović