KAKO SMO GLEDALI RUKAMA

Autor: Mira Petek, 22. 12. 2023.

Učenici 1. i 3. razreda PŠ Lučelnica proteklih su tjedana čitali zanimljivu i inspirativnu knjigu Kamil koji gleda rukama. Svakoga dana jedan je učenik čitao poglavlje knjige o dječaku Kamilu koji, unatoč tome što je slijep, vodi izuzetno zanimljiv život. Ima neobične ideje i čudnovate avanture. Zahvaljujući svojoj okolini, a ponajprije sestri Suzi, on vodi izuzetno zanimljiv i zabavan život. Kamil je uz pomoć osoba iz svoje okoline naučio bolje koristiti sluh, maštati i razmišljati te oblikovati rukama. U pričama je Kamil opisan kao dječak koji ne osjeća sram ili samosažaljenje zbog svoje različitosti. On se trudi upoznati, iskusiti i doživjeti svijet na svoj način. Njegova je priča inspirativna i dirljiva. Oduševljeni knjigom, učenici su iznosili svoje dojmove o Kamilu i njegovim avanturama. Nakon toga proveli su brojne zanimljive aktivnosti: crtanje obitelji zatvorenih očiju, pisanje imena Brailleovim pismom, opipavanje i prepoznavanje predmeta različitih tekstura, crtanje tandema za Kamila, modeliranje zatvorenih očiju, čitanje naziva lijekova rukama (pomoću točkica Brailleovog pisma)

Kako bi barem djelomično isprobali kako je to ne vidjeti stvari oko sebe, učenici su sa socijalnom pedagoginjom proveli zanimljive i edukativne radionice. Zaključili su da je teško snalaziti se bez gledanja, ali da je pomoć druge osobe jako važna i presudna za svladavanje prepreka. Na taj su način osvijestili važnost i vrijednost pomaganja svakoj osobi koja ima neku poteškoću te obilježili Međunarodni dan osoba s invaliditetom koji se Odlukom Ujedinjenih naroda obilježava od 1992. godine.

VIDEO                    VIDEO                FOTOGRAFIJE