MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Marijo Balašković, 17. 11. 2015.

U ponedjeljak 16. studenog u našoj smo školi obilježili Međunarodni dan tolerancije koji je još 1996. godine proglasila Opća skupština Ujedinjenih naroda istaknuvši da će taj dan biti dan poštovanja i uvažavanja drugačijih od nas - u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije.

Tolerancija nije samo uvažavanje različitosti drugih ljudi, rasa i naroda, političkih, vjerskih i spolnih uvjerenja, tolerancija je i način da povećamo naš osobni razvoj. Uvažavanjem i učenjem o tuđim različitostima učimo o svijetu kojeg dovoljno dobro ne poznamo - a što je to nego učenje i obogaćivanje našeg vlastitog znanja i saznanja. Da bi naši učenici naučili nešto o svijetu u kojem žive, a zapravo ga dobro ne poznaju, omogućili smo im da na današnji dan nauče kako biti učitelj, a učiteljima je tako omogućeno da sjednu u učeničke klupe i prisjete se svojih školskih dana. Učenici i učitelji zamijenili su na jedan dan svoje uloge i tako povećali mogućnost spoznavanja i toleriranja svijeta različitog od njihovog svakodnevnog, uobičajenog. Učenici – dobrovoljci, uz pomoć učitelja pripremili su se za održavanje jednog školskog sata, a kako su doživjeli te promjene, pročitajte u sljedećim dojmovima.

Moj je zadatak bio održati sat Hrvatskog jezika u 7.razredu. Dopalo mi se kako su me moji prijatelji slušali kada sam im objašnjavala gradivo. Ništa mi nije bilo teško, ali sam naučila kako je posao učitelja zahtjevan jer moraju svakom učeniku koji nešto ne zna, objasniti. Divim se učiteljima jer to nije lak posao; moraš imati puno strpljenja. Da mogu, opet bih bila učitelj.

Sara Gajšak  7.a  Lučelnica

Imala sam zadatak objasniti učenicima 7.razreda kako se piše školska zadaća. Sve mi se dopalo. Dobro iskustvo! Zadatak nije bio težak i mislim da sam sve uspjela dobro objasniti. Naučila sam da je i učiteljima teško; uvijek netko nešto pita, a u to vrijeme drugi pričaju.

Stjepana Babić   7.a  Lučelnica

Danas sam jedan školski sat bio učitelj iz Prirode i društva u 4.razredu. Zadatak mi je bio upoznati učenike s gospodarstvom primorskog zavičaja. Dopalo mi se to što su me svi slušali i što sam ih nešto naučio. Bilo mi je teško sve pokazivati na karti. Naučio sam da nije lagano biti učitelj zato što se treba jako dobro pripremiti.

Luka Petek 4.r.  Lučelnica

Danas sam bio učitelj iz Matematike u 4.razredu. Moj je zadatak bio naučiti učenike oduzimanje. Dopalo mi se kada sam ispravljao zadatke. Bilo mi je teško govoriti pred svojim prijateljima. Naučio sam da je teško biti učitelj.

Karlo Domiter  4.r.   Lučelnica

Danas sam bila učiteljica umjesto učiteljice Sanje Kobali. Zadatak mi je bio naučiti djecu basne. Dopalo mi se čitanje, pregledavanje bilježnica i sjedenje na učiteljičinom stolcu. Ništa mi nije bilo teško, a naučila sam kako je to biti učiteljica. Jednog dana bih i ja htjela biti učiteljica.

Ana Vlašić  3.r.  Lučelnica

Zadatak mi je bio obraditi nastavnu jedinicu Glasovi. Dopalo mi se kako su učenici bili aktivni, a najteže mi je bilo rješavati radnu bilježnicu. Lijepo je biti učitelj i razgovarati s učenicima.

Josip Sušec  8.r.   Lučelnica

Imala sam zadatak uvježbati zbrajanje brojeva do milijun. Dopalo mi se kada sam dijelila listiće i kad sam učenicima pomagala kad nešto nisu razumjeli. Bilo mi je teško kad sam se pripremala za sat. Lijepo je učiti djecu i možda, kad odrastem, postanem učiteljica.

Paula Drčić  4.r.  Klanjec

Na satu Hrvatskog jezika trebala sam obraditi pjesmu Prognanikova kuća. Dopao mi se razgovor s učenicima. Bilo mi je teško pisati po ploči i naučila sam da biti učiteljica nije lak posao.

Ana Grahovac   4.r.  Klanjec

Danas sam bila učiteljica Likovne kulture i trebala sam učenicima objasniti kako oblikovati puža od glinamola. Dopalo mi se kada sam davala savjete i obilazila učenike, a bilo mi je teško naći pričicu ili pjesmicu o pužu ili kućicama. Teško je biti učiteljica, ali i zabavno.

Ella Išek   4.r.   Klanjec

Imala sam zadatak predstaviti invalide kao prijatelje. Dopalo mi se kad sam učenike ispitivala, a bilo mi je teško čitati tekst. Naučila sam da je posao učitelja zahtjevan.

Lea Kralj  2.r.  Klanjec

Danas sam bila učiteljica Ljiljana. Imali smo Glazbeni. Lijepo je bilo pjevati i plesati. Bilo mi je teško smirivati učenike. Jako je teško biti učiteljica.

Petra Horvatek, 1.r Lučelnica

I učiteljice su izrazile svoje dojmove o zamjeni uloga:

Mira Petek, 4.r. Lučelnica: Kao privremenom učeniku 4.razreda dopala mi se komunikacija, organizacija rada te oponašanje učiteljice. Naučila sam da učenici imaju veće sposobnosti nego što se to nama čini, mnogo više kopiraju učitelje nego što smo toga svjesni te da učenici vole sjediti za stolom na učiteljskoj stolici.

Sanja Kobali,  3.r. Lučelnica: Dopao mi se način na koji je Ana izvela sat Hrvatskog jezika te spoznaja da i od djece možemo puno naučiti. Oni nas kopiraju, a dosta bi djevojčica iz razreda htjelo biti učiteljica.

Dubravka Jelušić,  2.r. Klanjec: Učenicima češće treba povjeravati odgovorne zadatke jer se itekako dobro mogu pripremiti i odlično obaviti zadatak.

Barbara Bogović,   4.r.  Klanjec: Učenice su dobro pripremile i ozbiljno shvatile zadatak. Dobro je ponekad zamijeniti uloge i za učenike  i učitelje, a i lijepo se nakratko bilo vratiti u školske klupe.

GK,_1.L.jpg (503.04 KB)
HJ_-_2._i_3._r..jpg (480.51 KB)