ORAŠAR

Autor: Mira Petek, 5. 1. 2021.

Svake godine u božićno vrijeme prikazuje se balet Orašar, ruskog skladatalja Petra Iljiča Čajkovskog. Za taj balet uvijek se traži karta više. Glavni lik, Orašar, vrlo se često može vidjeti kao božićni ukras. Nekoliko učitelja odlučilo je povezati sadržaje i potaknuti učenike na aktivnosti kroz temu Orašar. Ovim aktivnostima učitelji su nastojali na zanimljiv način obraditi odabranu temu, proširiti opću kulturu učenika, razviti njihovo snalaženje u tekstu i čitanje s razumijevanjem, unaprijediti prezentacijske vještine, snalažljivost i kreativnost te uvježbati matematičke vještine, logičko povezivanje i rješavanje problema u koracima uz praćenje uputa.

Učenice 4. razreda PŠ Lučelnica odlučile su istražiti zašto je Orašar tako popularan u posljednje vrijeme te kako ga povezujemo s Božićem. Najprije su pročitale priču E.T.A. Hoffmana, Orašar i kralj miševa. Zatim su je prepričale i zapisale, a nakon toga i ilustrirale. Njihov rad predstavljen je učenicima 1. i 2. razreda te učenicima koji su nastavu pohađali na daljinu. Na taj način ostvareno je suradničko učenje i metoda obrnute učionce koju kroz projekt provode učenici 1., 2. i 4. razreda PŠ Lučelnica sa svojim učiteljima Mirom Petek i Ivicom Benčićem. Na ovaj je način većina učenika upoznala priču, pogledala i poslušala dijelove baleta i naučila zašto je Orašar tako popularan u božićno vrijeme. Slikovnicu, prezentaciju i fotografije možete vidjeti na poveznicama:

SLIKOVNICA

FOTOGRAFIJE.

Osim učenika razredne nastave, suradnja i rad na zajedničkom zadatku povezali su učenike 7. razreda koji su se bavili proučavanjem iste teme. Kroz sadržaje Hrvatskog jezika i Matematike te zadatke koje su im pripremile učiteljice Dragica Gajšak i Jelena Debogović Gorupec interpretirali su priču o Orašaru (tema, fabula, karakterizacija likova). Osmislili su dijaloge između likova, a primjenom dramskih tehnika s kojima su se već ranije upoznali, izvest će ih po povratku na nastavu. Nakon toga su, kroz zabavni escape room Orašar i kralj miševa, ponovili gradivo Matematike (Proporcionalnost, obrnuta proporcionalnost, skupovi).

Escape room pod Više

Sretan Božić i sve najbolje u novoj godini!