"Man With the Magnificent Mind"

Autor: Melita Ulama, 21. 11. 2019.

Nije lako pronaći svoje mjesto pod suncem bez obzira čime smo se odlučili baviti. Najčešće je trnovit put da ostvarimo makar djelić onoga što smo sanjali kao djeca. Onoga u što smo utrošili sate, dane i godine ne žaleći niti sekunde. Činjenica je da na glazbenoj sceni ima mnogo talentiranih mladih ljudi koji traže svoje mjesto pod suncem i da malo njih dobije priliku da pokaže ono što zna i želi. Jedan od njih je, kažu, uspio.

Nakon nekoliko zapaženih pjesama i EP-jeva (“Change of Seasons”, “Tea Party with Mrs. Death”, “33”, “Tales from the Forest” i  „Black Waters“) kojima je osvojio simpatije publike, osobito mladih, bljesnuo je svojim novim albumom i stao rame uz rame s već poznatim imenima te polako osvaja vrhove brojnih top lista. Kritičari kažu da je to „album koji je vrijedilo čekati“, „svjetsko, a naše“, „monumentalno i esencijalno“. Album čine glazba i riječi koje je sam napisao. Na čudesan način učinio je da zvuk nama nematerinjeg jezika osjećamo kao svoj.  Iako ne možemo čak niti prepoznati pravo značenje nekih fraza, ne možemo ostati ne očarani emocijom u njima. Posebnost njegovog glasa koji teče kao rijeka, opasna rijeka, pomiješana s mističnim tekstovima, nikoga ne može ostaviti ravnodušnim. S crnim cilindrom i tamnim naočalama, lagano se krećući, obilazi svakog slušatelja, pripovijeda mu priče i ulazi u njegov emotivni svijet. Mi koji ga poznajemo znamo da je to samo zato što on od tamo ne želi izaći i da je to svijet iz kojega se on ne želi osloboditi, nego nas tamo želi uvući i stvoriti u nama novu začudnost. Želi nas nagovoriti da s njim obiđemo sve njegove rijeke, vidimo čudesne krajolike i upoznamo zanimljive ljude. Poneki od nas ubrzo shvate da ih ne moraju upoznavati jer ih dobro poznaju, dapače gledaju ih u ogledalu. S lijeve i desne strane do njegovog mikrofona niza se  posvećena, ozbiljna, mistična i  brojna ekipa pjevača i glazbenika koja pojačava dojam. Destort reality - reći će svatko tko je jednom slušao njihovu izvedbu uživo. Sve to zamislio je, organizirao i stvorio Man With the Magnificent Mind.

Zagonetka je riješena!

Svi znaju da je to J. R. August. Ili Nikola Vranić. Glazbenik i pjesnik koji slijedi svoje snove. Kolega. Prijatelj. Učitelj. Talentiran, samozatajan, skroman, jednostavan, iskren i energičan. Učitelj čija škola nije samo u učionici. Ona je šira, daleko se čuje i postaje sve glasnija…

Ponosni na njegov uspjeh, iz prve ruke vam možemo reći da je naš Nikola Vranić sve to i mnogo više.