Održano školsko i gradsko natjecanje u čitanju naglas

Autor: Dragica Gajšak, 3. 11. 2019.

Slikovni rezultat za knjiga

Već treću godinu zaredom učenici OŠ Antuna Mihanovića sudjeluju u natjecanju u čitanju naglas i s ponosom možemo reći da se svake godine prijavljuje veći broj natjecatelja.

Inicijator svih razina natjecanja je Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac iz Siska i Komisija za knjižnične usluge za djecu i mladež pri Hrvatskom knjižničarskom društvu. Natjecanje se provodi u dvije kategorije – mlađoj (učenici 3. – 5. r.) i starijoj (učenici 6. – 8. r.).

Učenici sami biraju knjigu iz koje će čitati, a propozicije nalažu da u dvije minute predstave sebe i knjigu, a u sljedeće tri minute čitaju odabrani ulomak.

Na školskom natjecanju, koje se zbog brojnosti natjecatelja odvijalo dva dana, 24. i 25. studenog, sudjelovalo je 15 učenika iz mlađe kategorije i 11 učenika iz starije kategorije.

Po odluci stručnog povjerenstva iz mlađe kategorije na gradsko natjecanje upućeni su učenici 3. razreda: Ema Bašić, Vida Magdalena Iveković, Jakov Šoštar, Emil Rinarelli i Tijana Vlaisavljević te učenici 4. razreda: Hana Ricijaš, Ana Pleško i Elen Bogović.

Iz starije kategorije na gradsko natjecanje prošli su učenici 6. razreda: Lea Kralj, Roko Kroflin i Klara Šarlog te učenici 7. razreda: Lorena Grahovar, Lorena Petek, Jelena Babić i Ela Rumiha.

Gradsko natjecanje održano je u organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice „Antun Mihanović“ čija je ravnateljica Maja Vukina Bogović, a program je vodila ravnateljica Kulturnog centra Snježana Horvatin koja je u svom govoru istaknula da je gradska knjižnica „dovoljno velika da u nju stane cijeli svijet, a dovoljno mala da stane u naš grad“.

Natjecatelje je pratilo stručno povjerenstvo u sastavu: Sekica Filko, Verica Havrle, Sanja Horvatić Golubić (sve tri članice umirovljene su nastavnice naše škole) te prošlogodišnja pobjednica gradske razine natjecanja u starijoj kategoriji Ines Negovec.

U mlađoj kategoriji prva tri mjesta osvojili su sljedeći učenici:

1. mjesto: Ana Pleško, 4. r. (mentorica Barbara Bogović)
  2. mjesto: Hana Ricijaš (mentorica Barbara Bogović)
  3. mjesto: Emil Rinarelli (mentorica Melita Krušelj)

U starijoj kategoriji prva tri mjesta osvojili su učenici:

1. mjesto: Roko Kroflin, 6. r.
  2. mjesto: Lorena Petek, 7. r.
  3. mjesto: Jelena Babić, 7. r.

Mentorica učenicima je Barbara Beronja.

Svim učenicima uručene su prigodne nagrade, a osim navedenih mentora zahvalnice za pripremu učenika dobili su i Mira Petek i Dragica Gajšak kao inicijatorica natjecanja u našoj školi.

Učenicima i gostima obratila se i ravnateljica škole Melita Ulama istaknuvši kako je od svih natjecanja najponosnija na sudionike u čitanju naglas jer svojim sudjelovanjem razvijaju specifične kompetencije koje jačaju samopouzdanje i oslobađaju od treme u javnim nastupima.

Pobjednici u obje kategorije idu 6. studenog na Županijsko natjecanje u čitanju naglas u Općinsku knjižnicu i čitaonicu Marija Bistrica.

Fotografije s gradske razine natjecanja možete pogledati u Fotogaleriji grada Klanjca na sljedećoj poveznici: http://www.klanjec.hr/o-nama/fotogalerija/nggallery/klanjec/Gradsko-natjecanje-u-%C4%8Ditanju-naglas-2019.-Klanjec/page/1