Naši učenici na Institutu Ruđer Bošković

Autor: Melita Ulama, 21. 5. 2018.

U subotu, 19. svibnja 2018. naši su učenici u pratnji učiteljice Fizike, Kristine Hrastić, sudjelovali u radionicama tijekom Otvorenih dana na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu. To je još jedna aktivnosti  interdisciplinarnog STEM programa za darovite osnovnoškolce.

Bila je to maštovita i kreativna znanstvena avantura s 'Ruđerovcima'. Znanost može biti uzbudljiva, a biti znanstvenikom znači istraživati neograničene mogućnosti! Učili su o kristalima, atomima, bakterijama, otputovali 50 000 godina u prošlost, otkrivali svijet nanočestica, prošetali dolinom atomskih jezgara ili otkrivali zašto je kemija slatka.

Dojmove učenika  - pročitajte klikom na više.

19. svibnja 2018. posjetili smo Institut Ruđera Boškovića u Zagrebu.

Prvo smo išli na predavanje o svemiru na kojem su se dijelile nagrade ako smo znali odgovor. Potom smo slušali o magnetskoj rezonanciji i strojevima koji se za nju koriste. Vidjeli smo i uzorak. Išli smo u laboratorij ispitati sto se nalazi u kapljici vode te na predavanje o vodi, sastavu vode, udjelima tvari u vodi, namjenama i važnosti vode. Nakon toga smo saznali ponešto i o tehnologiji i robotici. Na radionici robotike vidjeli smo robota kojim se može upravljati glasom. Može plesati i gangamstyle. Nakon toga smo išli vidjeti autić koji vozi kako ga se isprogramira i sam staje ako dođe do prepreke. Sličan imamo i u školi. Najviše nas je, čak i one najmlađe, zainteresirao prototip pametne kuće. Potkraj posjeta isli smo u veliku knjižnicu u kojoj smo mogli vidjeti kako se radi određeni oblik u origami tehnici. Petar je ostao za stolom i naučio je napraviti pticu. Mi ostali smo prošetali knjižnicom kako bismo vidjeli ostale oblike koji su bili poslagani po policama. Bilo je raznih oblika, od životinja do biljaka.

Pripremila: Natalija Glas, 7. razred