Opera i izložba za učenike sedmih i osmih razreda

Autor: Dragica Gajšak, 28. 2. 2018.

U utorak 20. veljače učenici sedmih i osmih razreda bili su u Zagrebu na terenskoj nastavi. U Koncertnoj dvorani „Vatroslav Lisinski“ slušali su odabrane arije iz opera  Ivana pl. Zajca „Nikola Šubić Zrinjski“ i Jakova Gotovca „Ero s onoga svijeta“.

Izvođači su bili solisti, zbor i orkestar Hrvatskoga narodnog kazališta iz Zagreba, a dirigirao je maestro Josip Šego.

Gotovo da nije potrebno posebno objašnjavati zašto je naš operni izbor pao upravo na dvije najglasovitije hrvatske opere. Glazba i tematika Nikole Šubića Zrinjskoga pokretala je i pokreće nepodijeljene domovinske osjećaje brojnih hrvatskih naraštaja. Ero s onoga svijeta Jakova Gotovca vrhunsko je operno ostvarenje koje širi slavu svog autora po mnogim svjetskim opernim pozornicama.

Redatelj i narator tijekom izvođenja bio je Dražen Siriščević koji je temeljitim, a ponekad i duhovitim komentarima pokušao operu približiti mladim naraštajima te na kraju završio svojom glasovitom rečenicom „Ako još niste ljubitelji opere, sigurno ćete to postati!“

Nakon Lisinskog u Klovićevim dvorima pogledali su izložbu Vlahe Bukovca - prvu od tri izložbe  „Vlaho Bukovac 1/3 – pariško razdoblje“ u kojoj je predstavljeno niz autorovih portreta, aktova i pejzaža iz pariškog razdoblja od kojih su neki prvi put predstavljeni u Hrvatskoj.

Fotografije iz Zagreba možete pogledati ovdje.

« Prosinac 2018 »