Dabar 2017. u našoj školi

Autor: Melita Ulama, 18. 12. 2017.

OŠ Antuna Mihanovića je po prvi put sudjelovala u Međunarodnom natjecanju iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu u kojoj se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Natjecanje je organizirano u 5 kategorija:

1. MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,
  2. MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,
  3. KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,
  4. MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i

5. GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta.

Natjecanje se održalo od 13. do. 17. studenoga na CARNetovom sustavu Loomen. U matičnoj i područnoj školi sudjelovalo je 45 učenika. Najbolji rezultat ostvarili su Valentino Repec ( 60 mjesto u kategoriji KiloDabar ) te Nikola Zrnc ( 138 mjesto u kategoriji MegaDabar ).  U kategoriji KiloDabar natjecalo se 56 osnovnih škola, a u kategoriji MegaDabar 78 osnovnih škola.

Učenicima se jako svidio ovakav način natjecanja te svi željno iščekuju Dabra 2018.

Andreja Hršak