Posjet Starom selu i radionica "Od zrna do pogače"

Autor: Mira Petek, 9. 10. 2017.

U sklopu aktivnosti vezanih uz obilježavanje Dana kruha,  učenici 2. razreda matične škole  te učenici razredne nastave iz područne škole,  u pratnji  svojih učitelja , posjetili su Muzej Staro selo u Kumrovcu.  Tamo su prisustvovali radionici „Od zrna do pogače“ i naučili kako se u prošlosti radio kruh. Voditeljica radionice, Tatjana Brlek, vrlo je lijepo i zanimljivo predstavila učenicima taj postupak.

Opis radionice:

„Djeca u radionici upoznaju vrste žitarica nakon čega se okušavaju u runjenju kukuruza, od kojeg u tradicijskoj zagorskoj hiži na ručnom mlinu (žrmlju) melju brašno. Potom upoznaju tradicijske pregače, koje za potrebe radionice svi odijevaju, te sudjeluju u demonstraciji miješenja tijesta od kojeg svaki posjetitelj oblikuje svoje pecivo ili kruščić. Poseban doživljaj postiže se u črnoj kuhinji u kojoj su upaljene krušne peći te sudionici upoznaju postupak pečenja kruha.“

Nakon radionice učenici su u pratnji svojih učitelja obišli i razgledali objekte u muzeju koji dočarava izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća. Uređene kućice i okućnice pričaju  priču o običajima i svakodnevnici seljaka i njegove obitelji (način života i stanovanja kovačke obitelji, od konoplje i lana do platna,zagorska svadba, život mladog bračnog para, od zrna do pogače, život u komorici).
Uz to, u nekima od njih prikazani su  razni tradicijski obrti (kovačko – potkivački obrt, kolarstvo, licitarski, medičarski i svjećarski obrt, obrt za izradu pučkih svirala i drvenih dječjih igračaka, lončarski obrt, bačvarski – pintarski obrt, košaraštvo).

Učenici su s veseljem sudjelovali, obavljali zadatke, pjevali i oblikovali svoja peciva koja su po završetku radionice, kao najbolje suvenire, ponijeli kući. Zahvaljujemo djelatnicima  muzeja na srdačnoj dobrodošlici i vrlo lijepo organiziranoj radionici.