Lorena Grahovar i Lorena Filko pohvaljene na „Maloj nagradi Gjalski“

Autor: Dragica Gajšak, 28. 10. 2017.

Tradicionalna dodjela Male nagrade Gjalski za najbolja literarna ostvarenja osnovnoškolaca, već 32. po redu, ove je godine održana 24. listopada s početkom u 15.00 sati u središnjem prostoru OŠ K. Š. Gjalskog u Zaboku.

Na početku svečanosti pozdrav dobrodošlice uputili su ravnatelj škole Tomislav Polanović i zamjenica gradonačelnika Valentina Đurek istaknuvši važnost promicanja učeničkog pisanja i mentorskoga rada.

Ove je godine na natječaj pristiglo 60 radova iz 14 škola, a Povjerenstvo, koje čine književnik Hrvoje Kovačević i profesorice hrvatskoga jezika i književnosti Valerija Novak i Ines Krušelj Vidas, tradicionalno su nagradili tri najbolja rada i pohvalili osam radova. Naglasili su kako im je odluku otežavala ujednačena kvaliteta radova koji su se razlikovali tek u detaljima.

Ines Krušelj Vidas pročitala je obrazloženja za ovogodišnje pohvaljene radove između kojih su i radovi dviju učenica naše škole. To su: „Trgatva“ učenice 5. razreda Lorene Grahovar, rad napisan na mjesnom govoru kojim je opisan jedan sasvim običan jesenski dan branja kukuruza u pozitivnom i vedrom tonu te „Stara kuća broj 4“ učenice 8. razreda Lorene Filko, rad socijalne tematike koji progovara o alkoholizmu i pokušaju senzibiliziranja čitatelja na probleme vezane uz ovisnosti.

Objema učenicama mentorica je Dragica Gajšak.

Svečanost su uljepšali učenici OŠ Mače sa scenskom igrom K. J. T. (Kaj je to) te učenice Melani Sinković i Ema Kralj s kajkavskom popevkom „Oko jene hiže“ koja je podsjetila na važnost njegovanja i očuvanja kajkavske kulture i kajkavske riječi.

Nadamo se da će se, ohrabreni uspjehom naših učenica, i ostali učenici ohrabriti i uključiti u literarne natječaje.

Stara_kuca_broj_4_-_Lorena_Filko.docx (16.13 KB)
Trgatva_-_Lorena_Grahovar.docx (17.02 KB)