Posjet vjerskim zajednicama u Zagrebu

Autor: Melita Ulama, 21. 10. 2017.

Učenici 6. razreda MŠ Klanjec i PŠ Lučelnica dana 19. 10. 2017. u pratnji učiteljice Jasne Tomašić i Ruže Ivanko bili su na izvanučioničkoj nastavi u Zagrebu gdje su posjetili vjerske zajednice grada. U okviru plana i programa vjeronauka i povijesti organizirana je nastava s ciljem upoznavanja učenika s religijama te s različitim vjerskim objektima.

Uputili smo se prema Zagrebu i prvo posjetili Islamski centar u Zagrebu te njihovu džamiju. Naš posjet islamskoj bogomolji bio je vrlo zanimljiv, jer smo se po ulasku u džamiju izuli zbog poštivanja njihovih vjerskih običaja te su djevojke morale nositi marame. Primio nas je efendija koji nam je govorio o islamu. Učenici su aktivno sudjelovali postavljajući razna pitanja o simbolima, običajima te vjeri pripadnika islama. Program smo nastavili posjetom Židovskoj vjerskoj općini Zagreb unutar koje se nalazi sinagoga. Primio nas je rabin koji nas je upoznao sa sinagogom, kao i s predmetima unutar nje, od ormarića sa židovskom Biblijom (Torom) i menore (sedmokrakoga svjećnjaka), do kutije s kapicama koje muški Židovi stavljaju na glavu za vrijeme molitve. Zadnja postaja našega izleta bila je razgledavanje Zagrebačke katedrale i riznice Zagrebačke katedrale, uz stručno vodstvo. Učenici su uživali u vizualnim dojmovima kulturno-povijesne i sakralne baštine: skulpturama svetaca, relikvijama kralja sv. Ladislava (utemeljitelja Zagrebačke biskupije), sarkofagu s posmrtnim ostacima dvogodišnjeg dječaka iz Betlehema stradalog tijekom Herodova pokolja i ostalog bogatstva riznice. Upoznali smo posebnosti graditeljstva različitih vjerskih objekata, ali i neke sličnosti i različitosti vjerskih običaja. Puno dojmova i doživljaja ponijeli smo kući.

Pripremila: Ruža Ivanko

Fotografije možete pogledati ovdje.