PREDSTAVNICI MUO KLANJEC U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Melita Ulama, 10. 2. 2017.

Članovi Međuopćinsko udruženje obrtnika Klanjec bili su naši gosti 7. veljače 2017. na  roditeljskom sastanku sedmih i osmih razreda s ciljem popularizacije poduzetništva i obrtničkih zanimanja. Na ovom iznimno zanimljivom i poučnom skupu sudjelovala je ravnateljica Kulturnog centra Klanjec, Snježana Horvatin, predsjednik MUO Klanjec, Mladen Županić, članovi Upravnog odbora, Branko Greblički, Dragutin Ulama i Željko Borošak te naše učenice Ana Vuk i Petra Harapin.

Na početku su učenice osmog razreda Ana Vuk i Petra Harapin predstavile našu izložbu „Zanati i obrti klanječkog kraja u 19. i 20. stoljeću“. U 19. stoljeću  u Klanjcu su  postojali brojni vrsni obrtnici i zanatlije od kojih su mnogi školovali svoje potomke u inozemstvu, naše se mjesto vrtoglavo razvilo te je Klanjec u to doba bio središte kotara. Istražili smo koji su to bili zanati i obrti i koje su to obitelji generacijama bile uspješni poduzetnici i odgajale vrsne majstore.

Krajem 19. stoljeća, ako učenik nije nastavljao školovanje mogao je u trajanju od 1 ili 2 godine završiti opetovnicu koja je imala zadatak da učenici utvrde gradivo prethodnih razreda i još steknu znanja iz poljodjelstva, obrta i trgovine, a jedan od predmeta bilo je i gospodarstvo. Takvu su  nastavu polazili i šegrti  (prema Obrtnom zakonu iz 1884. ) cijelo vrijeme svog naukovanja. Taj je Obrtni zakon predviđao osnivanje šegrtskih škola u mjestima s preko 50 šegrta što govori o proizvodnoj snazi našeg mjesta jer se o pravom obrtničkom poslovanju tada moglo govoriti samo u većim mjestima.

Ravnateljica kulturnog centra, Snježana Horvatin upoznala nas je s tradicijom i značenjem obrta i obrtničkih zanimanja kroz povijest, ali i o postignućima današnjih obrtnika klanječkog kraja. Govorila je o njihovoj kreativnosti i hrabrosti, predstavila mnoštvo njihovih radova u našem gradu te podsjetila da su za status grada danas zaslužni upravo naši vrsni majstori obrtnici – umjetnici.

Predsjednik MUO Klanjec, Mladen Županić predstavio je dugu tradiciju Međuopćinskog udruženja, način potpore i informiranja zainteresiranih, način školovanja, zapošljavanja u zanatskim zanimanjima i pokretanja vlastitog obrta, istaknuo je deficitarna zanimanja te nebrojene mogućnosti koje pruža takav odabir zanimanja. Roditeljima i učenicima ponudio  je i obilazak proizvodnog postrojenja i uslužne djelatnosti prema dogovoru.

U nastavku ovog iznimno zanimljivog i poučnog skupa o svom životnom putu obrtnika, obiteljskoj tradiciji, o riziku privatnog poduzetništva, ali i o trenucima zadovoljstva nakon uspješnih rješenja  govorili su članovi Upravnog odbora MUO Klanjec: Branko Greblički – Ventek o uslužnim djelatnostima, a Dragutin Ulama  i Željko Borošak o zanimanjima u proizvodnji.

IMG_5943.JPG (1.13 MB)
IMG_5955.JPG (596.92 KB)