IZLET U ZAGREB

Autor: Mira Petek, 30. 10. 2015.

Učenici 4. razreda MŠ i PŠ bili su 28.10.2015. na izletu u Zagrebu u pratnji svojih učiteljica. Najprije su posjetili Gradsko kazalište Žar ptica i pogledali kazališnu predstavu „Heidi“.

Nakon toga su se uputili u središte grada. Stigli su točno u podne na pucanj Gričkog topa. Prošetali su Trgom bana Jelačića, obišli Manduševac i glavnu gradsku tržnicu Dolac, te uz stručno vodstvo razgledali zagrebačku katedralu.  Između ostalog, saznali su da je Zagrebačku biskupiju na Kaptolu utemeljio ugarski kralj Ladislav 1094. te da je katedrala  dovršena tek nakon 123 godine. Od tada, zbog potresa i požara, više je puta obnavljana, preuređivana i dograđivana. Na istočnom brežuljku današnjeg Zagreba, oko katedrale, nikao je biskupski Kaptol, a na zapadnom naselje Gradec, odnosno Grič koji su nakon toga posjetili. Posebno je vesela i zanimljiva bila vožnja uspinjačom kojom su kroz južni ulaz došli na Grič. Po dolasku su razgledali  Kulu Lotrščak te prošetali Strossmayerovim šetalištem do Matoševa kipa i vidikovca s kojeg se vidi cijeli Zagreb. Šetnjom preko Markova trga do Muzeja grada Zagreba    upoznali su sve važnije ustanove i kulturno-povijesne spomenike. U muzeju su saznali mnoge zanimljivosti i imali brojna pitanja. Na maketama su vidjeli da su stanovnici utvrdili grad bedemima i kulama. Prateći oblik brežuljka bedemi opasuju grad u formi nepravilna jednakokračna  trokuta s vrhom kod Popova tornja (blizu Muzeja grada Zagreba) i osnovicom na Strossmayerovu trgu koji su također posjetili dolaskom na Gornji grad. U grad se ulazilo na četvora glavna vrata: Mesnička (na zapadu), Nova, kasnije Opatička (na sjeveru), Dverce (na jugu) i Kamenita (na istoku). Jedino su Kamenita vrata sačuvana do danas i kroz njih su se vratili u središte grada.

Obilazak kulturno-povijesnih spomenika i učenje o povijesti kroz priče i legende razveselilo je i obogatilo sve koji su tog lijepog i sunčanog dana prošetali „lepim Zagreb-gradom“.

Kazaliste.jpg (132.65 KB)
Zagreb.jpg (179.98 KB)