OKO LOBORA

Autor: Mira Petek, 23. 4. 2015.

Učenici 3. razreda  posjetili su Lobor. Malo tko je naslućivao da se u tom malenom mjestu skriva neprocjenjivo  prirodno, vjersko, arheološko i umjetničko blago... Široj hrvatskoj javnosti je nepoznato da se arheološki lokalitet u Loboru odnedavno svrstava među najvažnije starohrvatske lokalitete, jednak onima u Ninu, Kninu ili Solinu.

Učenici 3. razreda matične i područne škole obilježili su Dan planeta Zemlje izletom u Lobor. Najprije su posjetili izvorište Lobor. Tamo su od djelatnica Zagorskog Vodovoda saznali što je zdravstveno ispravna voda te kako ona od izvora dolazi do našeg kućanstva. Nakon toga su razgledali objekte na izvorištu i upoznali njihovu namjenu u procesu čišćenja vode. Pri tom su osvijestili potrebu očuvanja vode i okoliša. Budući da se izvorište nalazi u zoni sanitarne zaštite u kojoj je zabranjena gradnja i poljoprivreda, dragocjeno vrijeme mira i tišine iskorišteno je za šetnju, razgledavanje i uživanje u prirodi. To je svima bila prilika za zbližavanje s prirodom i razmišljanje o potrebi njezine zaštite.  Nakon odmora i okrjepe, sljedeće odredište bilo je Svetište Majke Božje Gorske koje se nalazi na obroncima Ivanščice. To mjesto arheološki je biser koji skriva brojne zanimljivosti iz povijesti ovog dijela Hrvatske te je nepresušni izvor novih saznanja u proteklih desetak godina, koliko traju arheološka istraživanja.  Arheološki nalazi govore o prvim tragovima života još od prije 4 tisuće godina. O tome svjedoče ostaci keramike iz brončanog doba, stari antički hram, starokršćanska bazilika s krstionicom iz 5. st., ostaci starohrvatske crkve iz 8. st., grobovi, ostaci bazilike iz 9.st. te ostaci kasnoromaničke crkve iz 12. st. na čijim je temeljima izgrađena današnja crkva. U njoj je pronađen i najstariji hrvatski pleter iz 1076. godine.  Oko crkve nalazi se cinktor, tj. ograda groblja ili prostora oko crkve, karakterističan za proštenjske crkve sjeverozapadne Hrvatske (Belec, Marija Bistrica, Trški Vrh i dr.) Učenici su za zanimanjem čitali priče o čudesima Majke Božje na slikama, a zatim su u pratnji učiteljica i izuzetno ljubaznog loborskog župnika razgledali krstionicu i prostorije u kojima su pronađeni grobni ostaci. Učenici su se s izleta vratili obogaćeni vrijednim znanjima o zavičaju, puni pozitivnih dojmova i prekrasnih slika zavičaja u  proljeće, uvjereni u istinitost Matoševih riječi:

"Nadesno žubor potoka sa žutim jaglacem i modrom jetrenkom.  Ima li što ugodnije i samotnije od zapuštenih starih gradina gdje sa granja pada tišina kao tuga sa trepavica? A kad vjetar na mahove prođe kroz to injasto borovo lišće kao kroz izoštrene živce, zvuk je sasvim drukčiji no kroz indiskretnu bjelogoricu i svira, kao kroz živu kosu, čudnim bolnim i nježnim gudalom preko meke duše. To duva kao ugodnom groznicom, žmarcima, i ugodna malaksalost, umorna sjeta te podilazi, kao da je ovud kroz granje prošao Pan i kao da se s tobom igraju drage, neviđene vile, stojeći ti uvijek za leđima, nevidljive oku i vidljive samo duši i osjećanju te čudne, nježne, intimne, malo sjetne muzike, muzike kroz tiho borovo granje. Ili možda to u granama i nije vjetar, možda to nije drijada, ljubavnica potoka i panskih, pastirskih sanjara? To je jamačno također kakav zalutali loborski zvuk, kakva kontesa ili bjeloputna kneginjica, živući u tuzi vječnog, zelenog hlada kao princesa na onoj slici Burne-Jonesa i šapućući nenadanom posjetiocu slatke, nujne i umorne pričice za koje nema riječi, jer ih može ispričati samo vjetar i bor, u samoći, , u pramaljeće..."